A teafaolaj jótékony hatásai

A teafaolaj jótékony hatásai

Manapság reneszánszukat élik a különféle növényi olajok, amelyek számos jótékony hatással bírnak. Egyre erősebb az a trend, hogy viszonylag apróbb problémák, tünetek esetén a természethez fordulunk és igyekszünk kihasználni a fákban, növényekben, a gombákban, gyümölcsökben rejlő ősi, gyógyító erőt. Nem csoda, hiszen több ezeréves tapasztalat halmozódott már fel a természetes növényi kivonatok alkalmazását illetően. A teafaolaj talán az egyik legismertebb ilyen gyógyhatással bíró és sokféle módon felhasználható olajféle. Nézzük mi mindenre jó a teafaolaj!

Honnan származik a teafaolaj?

Az igazán érdekes és erőteljes illatú, karakteres teafaolajat az Ausztráliában őshonos teacserje tűleveleiből sajtolással készítik. Van, akinek túl tolakodó az illata, mivel a 100%-os kivonat valóban könnycseppeket csal az ember szemébe, de van olyan is, aki kifejezetten kedveli ezt a natúr, mégis intenzív kipárolgású olajat.

Noha a világ teafaolaj termelésének 80%-át Ausztrália adja, hasonló éghajlati körülmények között már Amerikában, illetve Európában is termesztik. Nem csak a tapasztalat, de már kutatások is bizonyítják, hogy a teafaolaj az egyik legerősebb természetes fertőtlenítőszer. Ez a csodaszer széles spektrumú antibakteriális és vírusölő hatással bír, elpusztítja a gombákat, beleértve a penészt is, illetve erős gyulladáscsökkentő hatással is bír.

Teafaolaj a test és arcápolásban

Ezt az olajat előszeretettel használják a test és az arcápolás során is, viszont a megfelelő hígításra mindenképpen figyelni kell. A tiszta olaj nagyon tömény és erősen szárítja a bőrt, éppen ezért tegyünk a bázisolajba (például kókuszolaj), vagy a testápolóba, samponba pár cseppet, mert így is nagyon jó hatást lehet vele elérni. Higítatlan formában ne kenjük a bőrre, mert irritációt okozhat.

Pattanásos bőrre

Mivel fertőtlenít és szárít is, ezért ideális lehet pattanásos bőrre, arra azonban figyeljünk, hogy milyen gyakran használjuk és lehetőleg gondoskodjunk a bőr hidratálásáról is, krém, vagy gél állagú készítmény segítségével. Helyes használat esetén hatékonyan csökkenti a gyulladást, a baktériumokat és eltünteti a problémás pattanásokat. Az érzékeny bőrűek viszont legyenek nagyon óvatosak vele, mert még a jócskán higított változat is erős bőrirritációt okozhat. Akinek érzékeny a bőre, de ugyanakkor pattanásos is, inkább kérje ki szakember véleményét!

Lábfürdőhöz, megelőzéshez

A körömgomba annak ellenére, hogy sokan szenvednek tőle, még mindig tabu téma. Kezelésében segíthet a teafaolaj, de önmagában nem mindig hatásos a láb- és körömgomba ellen, főleg, amikor már komolyabb problémával nézünk szembe. Akkor lehet igazán hatékony, hogy ha még a kezdeti stádiumban alkalmazzuk, vagy megelőző kezelésként használjuk.

Száj- és fogínygyulladásra

Gyulladt íny, afta, vagy herpesz? A teafaolaj segíthet! Viszont a szájüregi problémák esetén csupán öblögetésre és gargalizálásra használhatjuk, semmiképpen se nyeljük le!

Bőrfertőzések, horzsolások, vágott sebek

Mivel erős fertőtlenítő ebben az esetben higítani kell. Egy fél pohár vízbe cseppenthetünk (maximum 10-15 csepp) belőle és egy steril gézlap segítségével tisztítsuk meg a sebet, horzsolást. Bőrfertőzések esetén szintén higítva, vattakorongra csepegtetve törölhetjük át a szóban forgó bőrfelületet.

Korpás fejbőr

Ma már léteznek teafaolajos samponok, de az is célravezető lehet, ha meglévő samponunkba csepegtetünk teafaolajat. Azon kívül, hogy jó a zsírosodásra hajlamos fejbőrre, még a vérkeringést is fokozza, így serkenti a hajnövekedést.

Teafaolaj a háztartásban

Minden otthonban jól jön ez a csodás fertőtlenítő, mert valóban elég néhány csepp és tiszta, illatos lesz a lakásunk. Ne kell semmilyen más vegyszer, vagy mesterséges anyag, ha szeretnénk csak a természet erejével tisztítani, akkor a teafaolaj egy nagyon jó megoldás.

Penész ellen

Ecettel vagy alkohollal keverve penész ellen is hatékony segítség a teafaolaj. Azt ne várjuk, hogy a penészfoltot kifehérítse, viszont hatékonyan száll szembe a gombatelepekkel. Ha nem szeretnénk klóros vegyszereket alkalmazni, akkor ez egy nagyon jó természetes megoldás lehet.

Felületek tisztítása

Mosdók, csaptelepek, toalett fertőtlenítésére, tisztítására ecettel vagy alkohollal keverve rendkívül hatékony. Tehetjük szórófejes flakonba is, mert így még jobban hozzáférhetünk a kevésbé elérhető helyekhez, sarok részekhez.

Felmosáshoz

Ahogy felületek tisztításához, úgy a kő-vagy csempefelületek felmosásához is használhatjuk a teafaolajat. A felmosóvízhez adhatunk még ecetet is, ezzel a rendkívül hatásos keverékkel biztosan megszabadulunk a kórokozóktól és a vízkőtől is egyben. 

 

Vissza a blogba